Teknoloji

Uranüs’ün neden bu kadar sıcak olduğunu nihayet anlayabiliriz

Uranüs, Güneş Sisteminin en dış gezegenlerinden biri olmasına rağmen oldukça sıcak bir iklime sahiptir. Bilim insanları Uranüs’te kızılötesi auroraların keşfini doğruladılar Bu da gezegenin neden bu kadar sıcak olduğunu daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir. Yaklaşık 20 yıl önce toplanan bilgileri inceleyen araştırmacılar, yalnızca kızılötesinde görünen bu özel auroraların varlığını doğrulama şansına sahip oldu.

Veriler, Uranüs’ün kuzey bölgelerinde parlayan kızılötesi auroraların meydana geldiğini gösteriyor. Bu keşfin, Uranüs auroraları hakkında geçmişte bulunan bazı boşlukların ve bilinmeyenlerin doldurulmasına yardımcı olacağı düşünülüyor.

Bilim insanları, bu farklı auroralar hakkında daha fazla şey keşfetmenin, gezegenin neden bu kadar sıcak olduğu gibi çeşitli Uranüs gizemlerini açıklamaya yardımcı olacağını umuyor. Güneş’e uzaklığı açısından yedinci sırada yer alan gezegen, bilimsel modellerin olması gerektiğini söylediğinden çok daha yüksek bir sıcaklığa sahip. Bu modeller, diğer gaz devleri de dahil olmak üzere bu tür gezegenlerin gerçekte olduklarından yüzlerce Kelvin/Santigrat derece daha soğuk olması gerektiğini öngörüyor.

İncelenmeye devam eden teorilerden biri yüksek güçlü auroraların ısı üretebileceği ve bunun gezegenin manyetik ekvatoruna doğru gerçek bir itişe neden olabileceğini öne sürüyor. Bu kızılötesi auroraların Uranüs’te de bulunduğunun doğrulanması bu teorinin kanıtlanmasına yardımcı olabilir.

Bunlar Uranüs’te meydana gelen tek auroralar değil. Son birkaç yıldır Uranüs’ün ultraviyole auroralar yaşadığını biliyorduk ancak kızılötesi auroralardan emin değildik. Ancak bilim insanları onların orada olması gerektiğine inanıyordu ve 1992’den bu yana varlıklarına dair kanıt arıyorlardı.

Uranüs’e daha fazla sonda gönderilmiş olsaydı, bu ve benzeri verileri bulmak muhtemelen daha az zaman alırdı. Ancak bu gezegenin keşfi birçok insan için tatmin edici bir çaba olmadı ve birçok kurum daha fazla Uranüs sondası göndermek ve keşif görevleri düzenlemek istemedi.

Ancak bu yeni keşifle birlikte gaz gezegenine olan ilgi artabilir. Ufukta yeni bir Uranüs misyonu olmasa da yeni bir görev için çağrıda bulunan bilim insanlarının sayısında artış olabilir. Ama NASA Mars Numune İadesi görevinin gerçekleştirilmesi için alternatifler bulmaya çalışırkenÖnümüzdeki birkaç yıl içinde yeni bir misyonun gerçekleşmeyeceği öngörülebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu