Yaşam

Suriye’de depremden etkilenenler yaşadıklarını anlattı: ‘Sokaktaki evler birbiri ardına yıkıldı’

Nur 8 yaşında. depremden sonra yaratılan geçici konaklamadaAilesinden ayrı kalır.

Işık, “Annemi, babamı ve erkek kardeşimi tekrar görmeyi çok isterim” diyor. “Evimiz sallanmaya başlayınca babam dışarı çıkabilmem için beni kapıya kadar götürdü. Komşumuzun oğlu beni kucağında taşıyarak merdivenlerden aşağı indirdi. Sokağa çıktığımızda evimiz yıkıldı. Başka bir şey hatırlayamıyorum.”

Suriye’de depremzedeler ortasında çok sayıda çocuk
© Sputnik

Abdülkadir Sufan, depremde ailesini kurtarmaya çalışırken kolunu yaraladı ancak aile, yıkılmadan evlerinden çıkmayı başardı. sufan, “Caddemizdeki evler gözümüzün önünde birbiri ardına yıkıldı. Hayatta kaldığımız, yiyeceğimiz ve yatacak yerimiz olduğu için Allah’a şükrediyoruz.”yaşadıklarını anlatıyor.

6 Şubat’ta meydana gelen yıkıcı depremin ardından birçok Suriyeli evsiz kaldı.
© Sputnik

Lazkiye’de depremi yaşayanlar için 65 kesintili barınak yapıldı.

Lazkiye Konsey Lideri Taysir Habib bu bölgelere ait, “Öncelikle depremden etkilenen çocukları olan ailelere yardım ediyoruz. Burada depremde anne ve babasını kaybeden çocuklar da var. Ailelerinden birinin hala hayatta olup olmadığını hemen belirleyemeyebiliriz.”diyor.

Suriye’deki depremden etkilenen tüm insanlara her zaman yardım ediliyor
© Sputnik

“Herkesi ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri geçici barınaklara yerleştiriyoruz, duvarları çatlamış binalarda ayakta kalsa da kimse bırakılmıyor”Hem Lazkiye’nin hem de ülkenin geri kalanının olduğunu sözlerine ekleyen Habib’e göre Gerçekten uluslararası kuruluşların yardımına ihtiyacı var.

Halep Sağlık Dairesi Başkanı Havazen ​​Mahluf Suriye’ye yönelik yaptırımların ülkeye acil yardım ulaştırılmasını etkilediğini söyledi . mahluf, “Hastanelerimizde ilaç ve tıbbi malzeme yok”diyor.

Deprem nedeniyle evsiz kalan birden fazla Suriyeli Lazkiye’de geçici barınaklarda bulunuyor.
© Sputnik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu